"אבא עשיר, אבא עני"

מאת: גילי חן

קראתם את "אבא עשיר, אבא עני" מאת רוברט קיוסאקי? לא?
עזבו הכל ורוצו לקרוא. אין לכם זמן? הנה תקציר:

אנשים שכירים ממוצעים כמעט לעולם לא יגיעו לגיל פנסיה כשבאמתחתם קצבת פנסיה מפנקת ושמנמנה או איזושהי תכנית חיסכון מפוצצת בכסף. איך שלא נסתכל על זה, אנחנו כל החיים עובדים בעיקר כדי לשלם דברים מיידיים: אוניברסיטה, מגורים, מזון, חשבונות, ילדים – והכל רק עולה ומתייקר עם השנים. ואני בהחלט לא מתייחסת כאן להוצאות על חיים ראוותניים! אני כותבת כאן עבורכם, משפחות חנ"ב, שבהיותי חלק מכן אני יודעת שרובנו חיים חיים צנועים למדי, ללא תאוות קניות מטורפת, קונים יד שנייה (בכיף!) לנו ולילדים ונופשים בקמפינג ולא בסוויטה הנשיאותית של הרודס, אוכלים בריא בבית ולא מוציאים אפילו על מטרנה או טיטולים כמו רוב האוכלוסייה. ובכל זאת – קשה. כשהילדים גדלים אנחנו רוצים לעזור להם לשלם אוניברסיטה, מגורים, מזון, חשבונות, ילדים (שלהם) והפנסיה השמנמנה מתרחקת ומתכווצת לה בצעדי ענק שקטים. המשכורת פשוט לא מתקדמת כמו ההוצאות. יחס פשוט.

בספר "אבא עשיר, אבא עני" המחבר מסביר עניין (כלכלי) פשוט ואוניברסלי: אדם שכיר מקבלת משכורת, משלם מיסים ואז ממה שנשאר משלם את החשבונות, השכירות וההוצאות שלו. חברה/עסק מקבל כסף (משכורת), משלם קודם את כל ההוצאות שלו ורק אחרי משלם מיסים. כלומר, לשכירים תמיד נשאר פחות כסף בכיס. קחו בחשבון שבמדרגות המס הגבוהות יותר (כלומר אם הצלחת וקיבלת קידום והעלאה במשכורת) אדם שכיר משלם יותר מס עד לשיעור של 50%! על כל שקל שתרוויח ייקחו לך חצי ורק אח"כ תקבל מה שנשאר לשלם ארנונה, אוכל, דלק וכו'. בעלי עסק/חברה תמיד יכניסו יותר כסף הביתה ו/או ישלמו פחות מיסים. בחנ"ב יש הרבה עצמאיים והרבה אבות ואמהות שרוצים לעבוד מהבית / פרילנסר כדי לעזור בפרנסה בלי להכניס את הילדים למסגרת ולכן שווה ורצוי לפתוח עסק (ניתן להכניס חלק מהוצאות הבית לעסק) ולשלם שכר טרחה לרו"ח כדי לדעת איך למקסם הכנסות או לפחות להקטין מיסים (ואז נשאר לכם יותר בכיס).

תכנון מס וייעוץ פיננסי הם עניין חשוב ואנשים רבים מקלים ראש בכך (בעיקר כי אנחנו לא מבינים בזה כלום – לא מלמדים את זה בבי"ס (-: ) ולא טורחים לקבל הכוונה וייעוץ באופן כללי וגם לפני/במהלך פתיחת עסק ולעתים יש לכך מחיר יקר. אני נדהמת כל פעם מחדש איך אנשים עושים סקר שוק מדוקדק ורציני לפני קניית מקרר/מכונית או תכנון טיול לחו"ל – אבל לא מתייעצים, שואלים, מבררים לפני החלטות גורליות חשובות כמו לקיחת משכנתא, קניית דירה או פתיחת עסק אלא פשוט קופצים לבנק וחותמים או קופצים למע"מ ופותחים תיק (ואז מגיעים לבעלי בדמעות שינסה להוציא אותם מהברוך שנכנסו אליו).

כדי להגיע לאיזושהי רווחה כלכלית עליך לייצר הכנסה פאסיבית, כלומר שייכנס כסף כל הזמן גם אם אתה לא עושה כלום בשבילו, לא עובד בשבילו בעצמך (בניגוד להכנסה מיגיעה אישית). כלומר, אתה יושב בגינה והכסף מגיע, אתם נוסעים לנופש והכסף ממשיך להגיע, אתה חולה ושוכב בבית? הכסף עדיין ממשיך להגיע. זה אומר שצריך הון עצמי התחלתי (לרוב לא גדול במיוחד ורצוי להתחיל בגיל צעיר ככל האפשר) ולהשקיע במשהו שייצר לך הכנסה בלי שתעבוד בשבילה או תעבוד מעט מאוד.

בספר "אבא עשיר, אבא עני" הוא מתאר איך הרוויח את הונו מנדל"ן ומהשקעות נוספות. אבל אני אומרת: בואו לא נתעשר. בואו פשוט נארגן לעצמנו איזו הכנסה נחמדה, חודשית וקבועה, בואו נאפשר לעצמנו לחיות בחנ"ב בכבוד ובקלות יותר ובואו נראה לילדים שלנו איך עושים את זה. כי אם יש משהו שבי"ס לא מלמד (אבל צריך ללמד!) – ובשביל זה אנחנו פה – זו התנהלות פיננסית נבונה, הבנה של מושגים ומונחים פיננסיים (מישהו רוצה להסביר מה זה ריבית פריים, מי מחליט כמה היא תהיה ולמה?), ניהול חשבון בנק ותזרים מזומנים, יזמות ועצמאות כלכלית.

בעלי רו"ח ואנחנו ומשקיעים בנדל"ן כבר כמה שנים וזה עוזר לנו מאוד להחזיק את הראש מעל המים בביצת הכלכלה הישראלית. מטבע הדברים, אנחנו בבית מדברים הרבה "כלכלה ועסקים" ואנחנו בהחלט לא דוגלים בלהסתיר נושאי שיחה כלכליים מבני הבית. מפעם לפעם אני רואה איך זה מחלחל אל הילדים, נקודת המבט הכלכלית על החיים. הבן האמצעי, בן 5.5 בסה"כ, כבר ממציא מכונות, רובוטים ושאר עסקי יזמות שישכללו את העולם עבורו ועבור הכלל – והכל בראייה עסקית. הבת הגדולה, תיכף בת 17, לימדה את עצמה צילום ופוטושופ, נרשמה לתיכון למגמת צילום ומפה לשם הפכה לצלמת מקצועית, שמצלמת בוקים, מזמינים אותה ומשלמים לה לצלם מופעים ומסיבות ולאחרונה אף צילמה חתונה (!) אמיתית (!) בתשלום (!), לאחר שבן כיתתה המליץ עליה בפני המתחתנים והעיד שהיא "רצינית, מוכשרת ומקצועית". בנוסף, היא קיבלה מהוריי מכונת תפירה והתחילה לתפור ולעצב בגדים והיא מוכרת את יצירותיה לחברים ובירידים. (עד לרגע זה אין לי מושג איך ומתי היא למדה לתפור על מכונת תפירה, אבל זה היופי בלתת לילדים שלך את כל הכלים והחופש ולראות איך הם מגיעים בעצמם לדברים….).

אני גדלתי בבית שבו הייתה התחושה ש"כסף גדל על העצים". אצלנו הילדים יודעים ומבינים שאין כך הדבר, ויחד עם זאת הם גדלים בידיעה ובניסיון שיש המון אפשרויות בעולם, שלהיות יזם ועצמאי זה לפעמים כדאי, משתלם ושווה להעז, שיש הרבה אפשרויות לפרנס את עצמך, בכל גיל, ולאו דווקא להיות שכיר תמורת שכר רעב ולחיות תחת לו"ז שמישהו אחר כופה עליך. בעצם, החינוך הכלכלי הזה מאוד תואם "אידיאולוגיה חנ"בית" – לא חייבים ללכת לפי הזרם, להיות שכיר קטן במערכת גדולה ולקבל דיפלומה כדי להצליח בחיים. אפשר וראוי ואפילו מומלץ להתנסות בעולם האמיתי, ללכת עם החושים והאינטואיציה, עם הכישורים והכישרונות, ליפול ולקום בלי להתאים לשבלונה מסוימת, לקבל תמיכה אינסופית בכל ניסיון, לקבל שבחים גם אם הפסדת/נכשלת ולדעת שיש יותר מדרך אחת והיא לא חייבת להיות הדרך של הרוב.

כתמריץ, אסיים עם שתי דוגמאות "מהחיים": 1. קנינו בית ושמרנו אותו כמה חודשים. לא עשינו איתו כלום אלא רק החזקנו רשמית בנכס. מכרנו אותו אחרי חצי שנה (שוב, בלי לעשות כלום! אפילו לא ניקינו את המקום!) ב- 40,000 ₪ יותר ממה שקנינו.

2. קנינו נכס בארה"ב בערך ב- 200 אלף ₪ (שקלים ישראליים!) ואנחנו מקבלים שכירות חודשית של כ- 2000 ₪ בחודש נטו (אחרי קיזוז כל ההוצאות). מדובר בתשואה עצומה של 11% לטווח ארוך. נכון שהיו לנו במשך הדרך גם עסקאות פחות טובות, פחות מוצלחות ופחות רווחיות אבל: א) לפחות ניסינו ב) זה מתקזז עם הרווחים מהשקעות מוצלחות יותר. כי מי שלא מסתכן לא מרוויח (-:

אני מפצירה בכם חברים וחברות יקרים להעיז, לאזור אומץ ולקפוץ למים. יש מספיק לכולם.

ומי שצריך עוד קצת עידוד, תמיכה או הכוונה מוזמן להתקשר אליי. בהצלחה!

ואסיים בציטוט קטן:
"בני אדם יעשו הכל כדי להרתיע אותך מהגשמת חלומותיך.
רובם רוצים להדביק בפחד המשתק אותם את אלה שיש להם סיכוי להמריא.
פה ושם תמצא מישהו שיעודד אותך, שיאמין בך, אבל הרוב רק ילעגו לך.
אל תוותר על החלום שלך.
אלה שלועגים לך היום – יריעו לך מחר."

פוסט זה פורסם בקטגוריה המלצות, המלצות ספרים, חינוך ביתי, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על "אבא עשיר, אבא עני"

 1. עינבלית הגיב:

  גם אנחנו קראנו את הספר ובסופו של דבר הגענו למסקנה שבשביל להשקיע בנדל"ן צריך כסף חופשי. 200 אש"ח זה המון המון כסף עבור רוב משפחות החנ"ב שאני מכירה (גם עבורי). ברגע שלהשקעה כזו נכנסת גם הלוואה, התשואה יורדת מאוד עד שהכדאיות נעלמת.
  זה יופי כשיש סכומים כאלו להשקעה, ואני מסכימה שצריך לאזור אומץ וגם להסתכל לכסף ולכלכלה בעיניים ולתכנן.
  תודה על כתבה מעניינת.

  אהבתי

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   מסכימה ש-200 אלף אינם סכום פעוט. יחד כן זאת, בהחלט משתלם במקרים רבים לקחת הלוואה כדי לקנות נכס או חלק ממנו, מאחר שבאחד הימים ההלוואה תיגמר ויישאר נכס מניב לנו או להוריש לילדינו, ובנוסף ניתן לחכות לשעה הנכונה ולמכור את המכס ברווח. גם אנחנו התחלנו בקטן. כאשר לאנשים משתחררת קרן השתלמות או משהו דומה למשל, הרוב משתמשתמשים בכסף לכסות הלוואה, לצאת לחופשה או להחליף מכונית ואז הכסף ממשיך לאבד מערכו לא ממש מתקדמים לשום מקום. כספים כאלה צריך לקחת ולמנף אותם לייצר עוד כסף בעצמם. משם זה כבר כדור שלג (-:

   אהבתי

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s