לימונית ריחנית / עשב לימון

מאת: אורית מנשה

צמח עשבוני רב שנתי ממשפחת הדגניים. מקורו באזורים טרופיים שבמזרח אסיה ואפריקה. קל לגדלו אך זקוק להשקיה תכופה וחשיפה רבה לאור שמש. חלקו התחתון של הצמח עבה ודומה במראהו לבצל. עליו ארוכים ומחודדים בקצוות. קצות עלי הצמח הינם בעלי טעם לימוני עדין והם משמשים לחליטה.

במטבח האסייתי נוהגם להשתמש בחלקו הבשרני והעבה של הגבעול (חלקו התחתון), לבישול מרקים, תבשילי עוף, רטבים, דגים וירקות.

* טעמו של החלק התחתון שונה במקצת מטעמו של החלק העליון.

מחקר של קבוצת חוקרים בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון, בראשותם של ד"ר רבקה אופיר, פרופסור יעקב וינשטיין וד"ר נתיב דודאי, מהמחלקה לצמחים ארומתיים במרכז נווה יער, מצא את יעילות צמח הלימונית בטיפול נגד תאים סרטניים. נמצא ששמן הציטראל הנמצא בצמח (זה הנותן לצמח את הארומה והריח הלימוני), ככל הנראה מפעיל מנגנון אשר הורג את התאים הסרטניים וזאת מבלי לפגוע בתאים הבריאים
* (הניסוי נשוא המחקר בוצע במבחנה ולא ברקמות סרטניות בגוף אדם).

נמצא, כי די בגרם אחד של עשב לימון בכוס מים חמים, כדי לעשות את הפעולה. קרי, ריכוז הציטראל הדרוש להרג תאים סרטניים הינו נמוך.

כיום, ממליצים על שתייה של לפחות 5- 8 כוסות חליטת עשב לימון לחולים אונקולוגים, כטיפול קבוע ואף לפני ובמהלך טיפולים כימותרפיים, לתמיכה באדם ובטיפול.

הערת ביניים: בכל תא תקין/בריא יש מנגנון השמדה עצמית. מנגנון זה אמור לפעול ולהשמיד את התא, כאשר לדוגמא, התא 'זקן', נפגם, משתבש או לצורך העניין סיים את תפקידו. כאשר פעולת המנגנון משתבשת, ממשיכים למעשה התאים לחיות ולא רק לחיות אלא גם להתפתח ולשגשג באופן לא מבוקר. התנהגות זו של התאים הופכת אותם לתאים סרטניים.

כך, לצורך העניין, סבורים המדענים, כי צמח הלימונית מעודד תאים מבוגרים להפעיל את אותו מנגנון השמדה עצמית ובכך למנוע התפתחותם של תאים סרטניים.

אנטי דלקתי, אנטי פטרייתי, אנטי חיידקי ומחטא
עשב הלימון ידוע כצמח מחטא ולכן, יעיל בטיפול נגד חיידקים, פטריות ודלקות, לרבות דלקות בדרכי הנשימה ומערכת העיכול. על כן, יעיל גם לתמיכה במערכת החיסון ובהתאוששות לאחר מחלה.

מערכת העיכול
עשב הלימון משמש להרגעת מערכת העיכול. מסייע לעיכול מזון עתיר בשומנים ולכן, מומלץ לשתות מהחליטה מיד לאחר ארוחה כבדה ו/או שומנית ו/או עשירה בתיבול.
ממריץ פעילות של מערכת העיכול.
מקל על כאבי בטן ומפיג גזים.

מערכת השלד, השרירים והעצבים
מרגיע את מערכת העצבים וכאבים עצביים.
מעודד תגובות ותפקודים עצביים תקינים.
מרפה את השרירים ומחזק טונוס שרירים.
מפרק חומצה לקטית שהצטברה בשריר.
משכך כאבים בכלל, לרבות כאבי עצמות ומפרקים.
מאלחש כאב.

מערכת כלי הדם
מחזק ומגמיש כלי דם
משפר את זרימת הדם

שינה ועייפות
יעיל במצבים של נדודי שינה.
יעיל לטיפול בעייפות, תשישות וחוסר ריכוז.

יתושים, נחשים ומיני חרקים
ידוע כדוחה חרקים בכלל ויתושים בפרט: אפשר להפיק מיץ מהחלק התחתון של העלה ולמרוח על העור או לחילופין, להשתמש בשמן האתרי כשהוא מדולל (אין להשתמש בשמן האתרי הטהור באופן ישיר על העור).
ידוע כמרחיק נחשים ולכן, באפריקה לדוגמא, ניתן למצוא הרבה מאוד שיחים של עשב לימוני בקרבת הבתים.

בשימוש כשמן אתרי

משכך כאבים, מרגיע ומרום את הנפש והרוח. ידוע כאנטי דכאוני. אנטי פטרייתי ואנטי חיידקי. מחטא. ממריץ ומרענן. יעיל לטיפול בעייפות, תשישות וחוסר ריכוז. מונע הזעת יתר ולכן מתאים מאוד לשימוש בדאודורנט. יעיל לטיפול בקשקשים וחיזוק השיער ולכן מתאים לשימוש בשמפו ובסרום לשיער. דוחה חרקים ויתושים.

משתלב טוב עם שמנים אתרים: לבנדר, גרניום, ברגמוט, אקליפטוס, רוזמרין, עץ התה, ארז.

* רעיונות לשימוש:

1. לריח נעים בבית, רעננות וניקיון האוויר: ניתן להרתיח מים בסיר עם צרור של עלי לימונית. אפשר להוסיף גרניום לימוני או לשלב עם לואיזה ומליסה. ולמי שרוצה ריח רענן יותר יכול להוסיף נענע. כמובן שעל אותו משקל, ניתן להרתיח צרור של לבנדר, רוזמרין וכל צמח אחר שנעים לאפכם. גם נעים להרחה וגם מרגיע.

2. נזלת, גודש, ליחה ומניעת הדבקות – שאיפה של אדים חמים מסיר מים שהורתחו עם צרור עלי לימונית יכולה להקל ולסייע במקרים של נזלת, גודש וליחה. הרתחה של עלי למונית או שימוש בשמן האתרי במבער יכולים לחטא את האוויר ולצמצם סיכויי הדבקה במקרה של מחלות התקררות ושפעת.

3. להרחקת יתושים ומיני חרקים – אפשר לטפטף טיפה על דש הבגד, על וילון, כרית או בקערית מים חמים על אדן החלון או במבער. כמובן שגם ניתן לקבל קרם טבעי המכיל, בין היתר, עשב לימון, למריחה ישירה על העור.

4. במקרה של פרעושים – אפשר לטפטף מספר טיפות על הריפוד של רהיטים, בפינות הבית ובפינת השינה של חיית המחמד.
במקרה חמור של פרעושים שנמצאים גם על הרצפה- לטפטף מספר טיפות בתוך מים ולשטוף את הרצפה. יש להשאיר את הרצפה רטובה למשך מספר דקות. יש לחזור על הפעולה שוב עד לפתרון הבעיה.
לחפוף את הכלב בשמפו טבעי המכיל עשב לימון (מייתר צורך של שימוש באמפולה).

5. חיטוי משטחים – בעיקר משטחי כלים (אלה הצוברים את המים המתנקזים) או משטחי שיש, בהם אוהבים החיידקים לרבוץ, ניתן לטפטף 1-2 טיפות על מטלית רטובה ולנגב את המשטח.

6. התכווצות שרירים – עיסוי השרירים, עם שמן עיסוי המכיל עשב לימון, לאחר פעילות מאומצת או התכווצות שרירים, ישחרר עודפי חומצה לקטית שהופרשו, ירפה את השריר, יאלחש וירגיע את הכאב ויחזק טונוס של השריר. 5-6 טיפות של שמן עשב לימון ב- 10 מ"ל שמן זית (הזמין בכל בית).

7. בעיות במערכת העיכול: כאבי בטן, עוויתות, גזים – לעסות את אזור הבטן עם שמן נשא המכיל שמן אתרי עשב לימון. 3-4 טיפות של שמן עשב לימון ב- 10 מ"ל שמן זית (הזמין בכל בית).

8. לימי הקיץ החמים או החורף הקרים – ניתן לחלוט צרור של עלי לימונית במים חמים ולשתות. אפשר לצנן במקרר ולשתות כלימונדה.

* הערות / אזהרות

– הריון והנקה: לא מומלץ לנשים בהריון ולנשים מיניקות.

– פוטוטוקסיות (רגישות העור לקרינת השמש. חשיפה לשמש לאחר שימוש בשמן זה עשויה לגרום לכתמים בעור, נזקי שמש ולהגדיל סיכון לסרטן העור) – לכן, יש להימנע מחשיפה לשמש ישירה לפחות 5 לאחר מריחה ישירה. הכוונה לשימוש במינונים גבוהים. במינון נמוך מאוד, אין בעיה.

– עלול לגרום לרגישות בעור, גירוי או אדמומיות. ולכן, בשימוש בשמן האתרי, יש לשים לב למינון. מומלץ עד 5%.

בריאות ושמחה,
אורית מנשה

המידע שלהלן הינו מידע כללי והוא מיועד להרחבת הידע וההבנה האישית שלכם על מנת שתוכלו להיות מעורבים ושותפים בשמירה על בריאותכם והשפעה על אורח חייכם. המידע שיובא בפניכם אינו מהווה תחליף להתייעצות עם רופא מומחה או מטפל (אם ברפואה המערבית ואם ברפואה המשלימה), ומומלץ לפנות אל רופא/מטפל מוסמך, לצורך אבחנה נכונה ועל מנת למנוע מצבים של תופעות לוואי או סתירה/ניגוד בין מרכיבים (לאלה הנוטלים תרופות).
פוסט זה פורסם בקטגוריה הבריאות שבטבע, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s