עץ הזית

מאת: אורית מנשה

עץ הזית הינו אחד משבעת המינים בהם נתברכה ארץ ישראל. מקורותיו קדומים מאוד והוא נזכר לראשונה בסיפור המקראי הידוע – 'תיבת נח', כאשר שילח נח את היונה וזו חזרה כאשר בפיה ענף של עץ הזית.

סגולותיו של עץ הזית טמונות הן בפירותיו והן בעליו.

נחשב כיום לעץ חשוב מאוד ובתקופה הקדומה היה חלק בלתי נפרד מתיק התרופות של הרופאים והמטפלים באותם זמנים. אף היפוקרטס התייחס לסגולותיו של עץ הזית ולפי עדויות עשה בו שימוש רב.

# הערת כבוד להיפוקרטס

מרפא ופילוסוף מהחשובים שידעה יוון העתיקה. אבי הרפואה המודרנית. מייחסים לו את הציטוט: "תן למזונך להיות לתרופותיך וחשוב תמיד חשיבה חיובית". אמירה שמאוד מתאימה לגישתו הרפואית, לפיה גוף ונפש הם אחד, ובאבחנה של הרופא את החולה יש לבחון את גופו ואת נפשו כאחד, להביט בחולה ולא במחלה (קרי, לא בסימפטומים), ורק לאחר מכן להחליט מהו הטיפול המתאים שיש ליתן לאותו אדם. אמירה זו של היפוקרטס דומה מאוד לשאמר הרמב"ם: "מזונך הוא תרופתך ותרופתך הוא מזונך".

היפוקרטס ראה במחלות תוצאה של תופעות טבעיות ולא דתיות (כעונשים מן האל) כפי שהאמינו אותם ימים כוהני הדת; ומשכך, יש גם לטפל במחלה באופן טבעי. היפוקרטס האמין, כי לגוף יכולות ריפוי טבעיות לטפל במחלות בהן הוא לוקה, ולכן במצב חולי יש לעזור לגוף להשיב את האיזון שלו על מנת שיוכל להילחם במחלה. (גישה דומה מאוד לגישת הרפואה הסינית).

לעץ הזית מייחסים גם מידות של צניעות ושיעור קומה: הוא ידוע ביכולת ההישרדות שלו (ונמצאו עצי זית שגילם מופלג, מופלג מאוד). הוא אינו דורש הרבה מהסביבה, נזקק למעט מים, מתרבה לבד ואינו זקוק לעזרת בעלי החיים לשם כך. החומרים שהוא מייצר ומפיץ כולם בריאים ואינם רעילים.

במשל יותם נאמר עליו, כי העצים ביקשו למשוח להם עץ למלך ופנו הם אל עץ הזית (דבר שכשלעצמו מעיד על תכונותיו וסגולותיו). אבל עץ הזית בצניעותו הרבה סרב ואך ביקש להמשיך ולהעניק מסגולותיו המרפאות לבני האדם, כפי שאלוהים ברא אותו ושם אותו להיות.

תכונות וסגולות של עץ הזית:

מערכת העיכול
מאזן ומחזק את מערכת העיכול ותהליכי העיכול, בעיקר על רקע מתח או מזון לא בריא או לא מתאים לאותו אדם, אשר יוצרים סימפטומים של גזים, נפיחות בבטן, כאבי בטן, תחושה של מלאות ו/או כבדות. יעיל גם במקרים של מעי רגיז ובדלקות במערכת העיכול. מעודד ספיגה יעילה של המזון במערכת העיכול, בין היתר על ידי: הפרשת אנזימים וחומצות של הקיבה, הפרשת מיצי מרה ועידוד פעולה תקינה של הכבד.

מערכת העצבים
מרגיע את מערכת העצבים ולכן יעיל במקרים של חוסר שקט נפשי, חרדות, דאגות, אורח חיים תובעני, שוחק ולחוץ וכעסים עם נטייה להתפרצויות לא נשלטות. תוך כך משפיע על מערכת העיכול, שזקוקה לרוגע על מנת לתפקד ביעילות.

הבטן מזוהה כמרכז האנרגטי שלנו. וכאשר אנו 'שומרים דברים בבטן' – במצבים רגשיים ומצבים נפשיים – נראה לרוב סימפטומים הבאים לידי ביטוי במערכת העיכול, כמו: כאב בטן או תחושה של חוסר נינוחות. גם מצבים של התרגשות יתר או לחץ, כמו לפני מבחן חשוב או ראיון עבודה אנו מוצאים עצמנו לעתים עם סימפטומים הקשורים במערכת העיכול, כמו: שלשולים או יציאות תכופות.
מרגיע את הגוף ממתחים וממחשבות מתישות ושוחקות- 'זוללות אנרגיה'.

מחלות לב, יתר לחץ דם וסוכרת (מסוג 2)
בהיותו בעל השפעה הן על המערכת העצבית והן על המערכת הקרדיו-ווסקולארית, הרי שעל ידי השפעתו המרגיעה, מביא להרפיה של כלי הדם, מרחיב כלי דם, מאזן את הדופק ומרגיע את הנשימה (לב וריאות קשורים האחד בשני).
מסייע בהורדת רמות טריגליצרידים וכולסטרול (שהם שומנים) בדם. מונע חמצון של הכולסטרול הרע ושקיעתו כשומן בדפנות כלי הדם.
יעיל לטיפול בסוכרת מסוג 2.

# אופן השימוש במקרים של לחץ דם ו/או שומנים בדם ו/או סוכרת:
חולטים 1 כף של עלי זית בכוס מים חמים, או להכנת כמות גדולה יותר מראש: חופן עלי זית לליטר מים – הרתחה איטית למשך 10 דקות לפחות. מסננים ושותים לפחות 1 כוס ביום. (בהתאם לתוצאות המדדים).

במקרים של לחץ דם ו/או סוכרת – אפשר לשלב גם עם שן הארי.

במקרים של שיעול ליחתי (או כיח) וחשש לזיהום / דלקת בסמפונות הריאה (כיח מעיד על מצב דלקתי בסמפונות ורצוי לעצור אותו מבעוד מועד שלא יתפתח ויחריף לדלקת ריאות, חס ושלום) – ניתן לשלב עם לחך, זוטה לבנה, עשב לימון ועלי ארטישוק (עם תשומת לב להתוויות נגד ואזהרות של כל צמח וצמח. כמו כן, יש לשים לב ליחסים של כל צמח וצמח במרתח).

 אנטי-ויראלי, אנטי-בקטריאלי
יעיל בטיפול במחלות ויראליות או מחלות עם מעורבות חיידקית, גם במקרים של: דלקת חניכיים, אפטות בפה, מחלת הפה והטלפיים, עששת, שפעת, הרפס, דלקות בדרכי שתן, דלקת במערכת הרבייה, קנדידה, ודלקות גרון.
מקרים של דלקות גרון ניתן לגרגר מי חליטה של עלי זית, לעתים תכופות. יש לעשות זאת מיד עם תחילתה של הדלקת, אז ההשפעה כמובן תהיה חזקה יותר.
ישנם כמובן צמחים נוספים המשתלבים עם עלי הזית ועושים עבודה מופלאה ומהירה מאוד לטיפול בדלקות גרון. אולם במקרה ואין הטבה, מומלץ להיות במעקב רפואי ובמידת הצורך לעשות משטח גרון, על מנת לתת טיפול נכון במקרה ומדובר בחיידק הסטרפטוקוקוס.
גרגור מי חליטה יעיל גם במקרים של אפטות בפה ודלקת חניכיים. במצבים כאלה אף מומלץ לטבול את מברשת השיניים בחליטה ולצחצח בעדינות את החניכיים ואת דפנות חלל הפה.
נמצא, כי תמציות שהופקו מעלי הזית הינן בעלות תכונות מניעה וטיפול בווירוס האיידס.

מערכת אנדוקרינית
יעיל בטיפול במקרים של יתר פעילות של בלוטת התריס, המלווה בסימפטומים של דפיקות לב מואצות.

דלקות אוזניים
יעיל מאוד בטיפול בדלקות אוזניים והרגעת כאב, גם אצל תינוקות.

מחקרים מדעיים
באופן מפתיע בוצעו מרבית המחקרים המדעיים על בעלי חיים ורק מקצתם על בני אדם. יחד עם זאת, ניסיון החיים, הכתבים העתיקים והמציאות היומיומית, מאז התקופה הקדומה ועד היום, הוכיחו ומוכיחים, ללא עוררין, את יכולותיו וסגולותיו של עץ הזית, ואולי בשל כך לא מצא המדע צורך ממשי לתמוך זאת גם במחקר מדעי על בני אדם…

רוקחות טבעית
שמן סמיך, מזין ועשיר בוויטמינים ומינרלים. בעל השפעה על מחזור הדם. מחמם. יעיל לטיפול בעור יבש ותהליכים דלקתיים בעור. מרכך את העור. מרגיע גירוד וגירוי. משכך כאב. מרפא תאי עור ורקמות ריריות. יעיל גם לטיפול בראומטיזם. מזין, מחזק ומרכך את השיער.

נעשה בו שימוש רחב בתעשיית הקוסמטיקה והרוקחות הטבעית.

* טיפ:
להזנת השיער, חיזוקו ושמירה על הברק – אפשר למרוח (מיד לאחר חפיפה) שמן זית על השערות (בערך מאמצע השיער עד הקצוות) ולאסוף את השיער (אפשר לקלוע לצמה לבעלי/ות שיער ארוך) למשך כמה שעות ולתת לשיער להתייבש באופן טבעי.

חשוב להקפיד להשתמש בשמן זית איכותי, אורגני, בעל חומציות נמוכה.

* הערות / אזהרות

הריון – מותר לשימוש.
הנקה – מותר לשימוש.
יש לשים לב בשימוש, למי שאלרגים לעץ הזית ותפרחתו.
יש לשים לב במינונים למי שלוקה בבעיות ושט וקיבה, בשל עודף חומציות

בריאות ושמחה
אורית מנשה

המידע שלהלן הינו מידע כללי והוא מיועד להרחבת הידע וההבנה האישית שלכם על מנת שתוכלו להיות מעורבים ושותפים בשמירה על בריאותכם והשפעה על אורח חייכם. המידע שיובא בפניכם אינו מהווה תחליף להתייעצות עם רופא מומחה או מטפל (אם ברפואה המערבית ואם ברפואה המשלימה), ומומלץ לפנות אל רופא/מטפל מוסמך, לצורך אבחנה נכונה ועל מנת למנוע מצבים של תופעות לוואי או סתירה/ניגוד בין מרכיבים (לאלה הנוטלים תרופות).
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה הבריאות שבטבע, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s