אידיאולוגיה

מאת : רימון חייט

אידיאולוגיה – מונח אשר הומצא לראשונה על ידי Antoine Loui במאה ה- 19. לואי התחנך בביתו ולאחר מכן באוניברסיטה של פאריס. בתקופת הטרור שלאחר המהפיכה הוא היה כשנה בכלא ושם פיתח את רעיונותיו. ההגדרת המונח אידיאולוגיה הינה אוסף רעיונות והשקפות עולם.

הדגשתי את ארבעת המילים האחרונות כדי להראות שההגדרה אינה קובעת מה צריכים להיות הרעיונות כדי שייחשבו לאידיאולוגיה ולא מיהו אידאולוג. לצורך העניין אין אדם שאינו אידיאולוג מעצם העובדה שאין אדם שאין לו השקפת עולם.

על פניו זה נראה מובן באליו אך בשיח הבין אישי ובשיח הפוליטי עובדה זו נשכחת לעתים קרובות. שתי דוגמאות שעולות בראשי:

בדיונים שונים בכנסת ניתן לשמוע איך דוברים, כל אחד על פי השקפתו, מכנה את הצד שלו במחנה כאידאולוגי בעוד הצד השני מונע משיקולים פוליטיים. למשל בדיון על המשך ההפלרה שהיה השבוע התייחס ח"כ מרגי מש"ס להחלטת הפסקת ההפלרה של שרת הבריאות גרמן במילים אלו: "עמדת משרד הבריאות היא בעד הפלרה אך היא מתנגשת עם עמדתה הפוליטית של השרה". משפט זה הינו דוגמה לכך שחלק מתרבות ההתנגדות לדעה מנוגדת לשלך הינה כינויה כ- פוליטית, כאילו יש עמדה אחת פוליטית ועמדה שניה ערכית. בפועל זוהי שטות. שתי העמדות הן פוליטיות כמו ששתי הדעות הן ערכיות. פשוט, כל דעה נובעת ממערכת ערכים שונה ומצרכים פוליטיים שונים.

מושג נוסף המשמש לניגוח דעה לגיטימית או, אם תרצו אידיאולוגיה לגיטימית הוא מושג הפופוליסט. פופוליזם הוא מונח שנטבע ביוון העתיקה ומשמעותו דרך רטורית להעברת רעיונות מסובכים בצורה פשוטה עבור פשוטי העם (ה- People או בלטינית Popolus). כלומר, גם כאן אין ההגדרה פופוליסט אמורה לשמש כבוחן איכות לעצם הרעיון המוצג אלא רק לשיטה הרטורית של נואם מסוים בנאום מסוים. לצורך העניין, לינקולן אשר לחם נגד חלק גדול מהעם האמריקני (הלבן) בנושא העבדות השתמש היטב בפופוליזם בעת נאום גטיסבורג כאשר טבע את המשפט "שלטון העם, על ידי העם, למען העם".

אידיאולוגיה חוסכת זמן CPU של המוח. במקום לנתח מחדש כל אירוע בפני עצמו, אפשר להשתמש בהשקפת העולם הכללית שלנו כמעין הכללה ודרך משקפת זו לנתח את אירועים ומצבים בקלות רבה יותר. לחיסכון זה יש מחיר: קיבעון.

למרבה הצער, אדם או אם תרצו, פוליטיקאי המשתמש בשכלו ובודק לעיתים קרובות את מערכת אמונותיו ואף משנה אותן לפי שינוי המציאות כפי שהוא תופס אותה, זוכה בעינינו פעמים רבות לכינוי הגנאי האולטימטיבי: מזגזג. זה בעיני די מטופש. אני מעדיף אנשים שיכולים לשנות את דעתם כאשר משתנים לדעתם התנאים שהביאו לגיבוש הדעה הקודמת. או במילים אחרות, האידאולוג שנשאר נאמן לדרכו הוא בעצם מקובע.

ישנה לדעתי סכנה גדולה בהפיכת אידאולוגיה לדת. לא התייעצתי עם קאדי, כומר או רב לגבי השאלה מהי דת אבל לטעמי זוהי בין השאר מערכת של אמונות שאינה דורשת הוכחה. הפיכת השקפת העולם הכללית שלנו, האידאולוגיה למשהו שגם הוא אינו מושפע משינויים שחלים בנו (מתבגרים) או בסביבה שלנו, הופכת אותה למשהו הדומה לדת וזה מסוכן. לפני זמן לא רב שוחחתי מישהו על נושאי דת ומדינה ולאחר פעמיים שהוא אמר "החרדים רק רוצים…" שאלתי אותו עם כמה חרדים הוא שוחח בחייו. לא הופתעתי כשהסתבר שהאיש קבע מה חושבים "החרדים" מבלי שדיבר ולו עם חרדי אחד. אז הסתבר לי שגם חילונות יכולה בקלות להפוך לדת.

לסיכום

בטעות לדעתי אנו נוטים לחשוב על אידאולוג (אדם מונחה אידאולוגיה) כאדם חיובי יותר מאדם שאינו אידאולוג. בפועל, אידאולוג הינו אדם בעל השקפת עולם. עם השקפת העולם, אידיאולוגיה, זו ניתן להסכים או לא להסכים אך עצם כיום אידיאולוגיה מוצקה אינה בהכרח דבר חיובי. לצורך העניין, מרבית חברי המפלגה הנאצית היו בעלי אידיאולוגיה מוצקה.

הצעתי הינה להשתמש פחות באידיאולוגיה ויותר בלימוד מחודש של פרטי כל דבר לגביו אנו מרגישים צורך לקבוע דעה.

אני הרבה יותר מעריך אנשים שאומרים לפני חמש שנים חשבתי X כי המצב היה שונה או כי פרשתי את אותו מצב באופן שונה והיום אני חושב Y בגלל שינויים כאלו ואחרים שחלו במצב או בי.

כמובן שגם אנשים אשר ללא בושה אומרים לא גיבשתי דעה בנושא זה כי לא חשבתי עליו או כי הוא לא מעניין אותי, נחשבים בעיני הרבה יותר מאלו שיש להם תמיד דעה בכל נושא ונושא (יש כאלו שאומרים שכזה אני, אבל אני מתאמן J ).

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה נושא לדיון, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אידיאולוגיה

  1. צחי שמפו הגיב:

    ממש כך!! והלוואי וכולם היו מבינים את מה שאתה כותב כל כך בפשטות וכל כך נכון!!! תודה

    אהבתי

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s