מהי היקשרות ?

מאת: קרן גרופר – נתן

ע"פ ד"ר נויפלד, מכיוון שהמילה אהבה מכילה אינספור מובנים ומושגים, היכולת למדוד או להגדיר אותה בלתי אפשרית. על כן משתמשים בעולם הפסיכולוגיה במילה היקשרות. היקשרות הינה מדע של מערכת יחסים .היקשרות היא הדחף או מערכת יחסים המאופיין/נת ע"י מרדף אחר קירבה ושמירה עליה. המילה קירבה היא מטאפורית, מכאן יוצא שהמדובר על קירבה מכל סוג שהיא .היקשרות היא דינמיקה מאוד משמעותית עבורנו ואם נתבונן נראה שזהו העיקרון הראשון של היקום . אפשר לראות את ההיקשרות, כאופן בו נקשרים חלקים זה לזה, בעולם הפיזיקה, הכימיה, החלל, בכוח הכבידה, מערכת השמש, בבוטניקה ועוד… זה עצום, גדול יותר ממה שאנו חושבים.

האג'נדה ההתפתחותית האולטימטיבית היא לעזור לילדים שלנו להפוך לישויות עצמיות ונפרדות והטבע מסייע לנו בכך בעזרת ההיקשרות . ילדים לא אמורים לקבל טיפול ואיתותים מכל אחד, אלא מהאדם אליו הם מקושרים. תפקידנו ליצור הקשר כזה . לטבע יש תפקיד והוא לגדל ילדים עד להיותם ישויות משל עצמם, לשם כך נמצאים אנו, ההורים בתפקיד הספקים. תפקידנו לספק וליצור את הרחם ההיקשרותי,. ז"א כאשר ההיקשרות הראשונית של העובר דרך חבל הטבור לאמו, נחתכת בזמן הלידה, תפקידנו ליצור לו רחם נוסף, רחם פסיכולוגי, רחם של היקשרות, על מנת שתתאפשר לידה שנייה של ישות עצמית נפרדת בהמשך .

על מנת שנוכל להבין מהי היקשרות – מערכת יחסים נכונה, עלינו קודם להבין שתי מערכות של אינסטינקטים, הקיימות בכל אחד מאיתנו :

  1. אינסטינקט התלות – האינסטינקט לסמוך, להעריץ, לקבל איתותים, הכוונה, להיות

קשוב .

  1. המענה שלו, אינסטינקט האלפא – המענה, המספק חיבור, קרבה, נחמה, המוביל .

כאשר שני יצורים מתחברים זה לזה, הם תמיד יתחברו באופן הזה של מבקש ונותן מענה . אפשר לראות זאת בחיי הנישואים – פעם אני המובילה ופעם בן הזוג מוביל. בנישואים תקינים, העמדות בין בני הזוג צריכות להתחלף כל הזמן . אפשר לראות את הדינמיקה הזו באופן בולט בתאומים זהים, כשהם נקשרים אחד לשני – אחד נכנס לעמדת האלפא והשני נכנס לעמדת התלות. אפשר לראות זאת בכל מערכת יחסים בין ילדים ומבוגרים כאחד. בכל מערכת יחסים תקינה, האינסטינקטים צריכים להתחלף בין השניים, פרט למערכת יחסים בין הורים לילדים .

במערכת יחסים בין הורים וילדים תמיד ההורים צריכים להיות בעמדת האלפא והילדים בעמדת התלות. על מנת שהילדים יוכלו להפוך לישויות עצמיות ונפרדות, הם צריכים להיות במערכת היחסים הנכונה . עמדת האלפא, פירושה שאין אנו צריכים לדעת את כל התשובות, אלא צריכים להיות התשובה עבור הילדים שלנו. צריכים להבין כמה אנחנו משמעותיים עבורם. צריכים להיות המענה לצורכי ההיקשרות שלהם, לרעב ההיקשרותי שלהם. אנו צריכים למצוא בתוכנו את המקום להתעלות ולהפוך לתשובה עבור ילדינו, מכיוון שאם לא נציג את עצמינו {הורים ומורים} כתשובה עבורם הם לא ישענו עלינו .

בהיקשרות נכונה, נמצא היררכיה. אין שוויוניות, מכיוון שמהות ההיקשרות היא היכולת לטפל במישהו. ז"א היקשרות מאפשרת לנו, ההורים להיות אחראים על הילדים, לטפל בהם ולהתנהג בסמכות הטבעית. כתוצאה מכך בילדים מתעורר אינסטינקט התלות, דבר המעורר בנו את הסבלנות אליהם ומחבב אותם עלינו, הרי זה יותר קל ומהנה לטפל במישהו שמאפשר לך לטפל בו . היקשרות יוצרת תחושה של בית. בית זה היכן שהלב נמצא וכאשר הילדים שלנו מוסרים לנו את לבם, הם ירגישו בבית. בבית אפשר לספק נחמה ומנוחה . היקשרות מאפשרת לנו לשמש כמצפן עבור ילדינו, על מנת שהם לא ירגישו אבודים, ובכך לכוון אותם, להדריך אותם ולהנחיל להם את ערכינו, תרבותינו . הילדים יקבלו את האיתותים מאיתנו, איך להתנהג, איך להתלבש, מה מותר ומה לא .

היקשרות מעוררת את הרצון של ילדינו להיות טובים למעננו {אין הכוונה לריצוי מתוך וויתור על העצמיות, אלא להיפך}. העניין הוא לא איך להפוך להיות טוב כמו בגישות הרווחות היום, אלא האם הילד רוצה להיות טוב בשבילנו . ההיקשרות מולידה רצון זה, הרצון להיות טוב הוא פרי ההיקשרות וזה גם מקור הכוח החבוי שלנו. את הרצון הטוב הזה אפשר לראות ביחסים הזוגיים שלנו, כמה אנחנו רוצים לעשות למען בני הזוג שלנו. ובכלל ביחסים טובים, אנו רוצים להיות טובים למענו של האחר .תוכלו לראות בעצמכם שכתלמידים, למדתם בבי"הס את המקצועות של המורים שאהבתם. ההיקשרות עם המורה שלכם, גרמה לכם לרצות להיות טובים למענם ואף לאהוב את אותם מקצועות .

 

לסיכום, אע"פ שהיו כאן מילים מרתיעות כמו היררכיה ותלות, ההיקשרות מהותה בטיפול, היא הרחם וההקשר אותו הטבע מספק לנו, ההורים, על מנת שנוכל למלא את תפקידנו הכל כך חשוב : לעזור לילדינו לגדול ….

 

ב"ה שנצליח

קרן .

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה חינוך ביתי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s