בועות סבון

מאת: מיכל מוטאי

בועות סבון הן כיף גדול לילדים בכל גיל. הבועות עשויות משכבה דקה מאד של מי סבון. הן מקבלות צבעים נפלאים ופותחות פתח לשלל נושאים מדעיים מרתקים. משחק בבועות סבון הוא שילוב מושלם של כיף, יצירה ומדע. השתדלתי לאסוף מגוון גדול של פעילויות. לא חייבים לנסות את כולם באותו יום.

כדי להנות מבועות סבון איכותיות, לא חייבים לקנות בועות סבון מוכנות. יש שלל מתכונים באינטרנט. הנה אחד מהם:
1 כוס סבון כלים (לא אקולוגי, "פיירי" עובד טוב)
10 כוסות מים (אפשר גם יותר), מים מזוקקים עדיפים, אבל לא הכרחיים.
1/2 כוס גליצרין (ניתן לקנות בבית מרקחת) / 1/2 כוס סירופ תירס / 2 כפיות אבקת אפייה / 2 כפות סוכר מומס במים חמים
בזמן ההכנה לערבב בעדינות כדי לא ליצור קצף. מומלץ להכין את הבועות לפחות יום קודם ולתת להם לנוח במשך הלילה בכלי פתוח.

אם אתם מרגישים הרפתקנים במיוחד, אתם מוזמנים לנסות מתכונים שונים בעצמכם. באינטרנט יש המון מתכונים שונים המשתמשים גם בקורנפלור, אבקת כביסה ועוד. ניתן לשחק עם היחסים בין המים והסבון, ועם התוספות השונות.


מתח הפנים

בועות יכולות להתקיים מכיוון שלשכבת הפנים של נוזל, (במקרה של בועות סבון, בדרך כלל מים) יש מתח פנים מסוים, אשר גורם לה להתנהג כיריעה אלסטית. למרות זאת, בועה המורכבת מנוזל בלבד איננה יציבה ולכן היא זקוקה לחומר כגון סבון כדי להתקיים. טעות נפוצה היא שהסבון מעלה את מתח הפנים שבמים – ההפך הוא הנכון: סבון מוריד את מתח הפנים של המים. למים שהומס בהם סבון יש בערך שליש ממתח הפנים של מים ללא סבון. סבון איננו "מחזק" בועות, הוא מייצב אותן. כשהסבון נמתח ריכוזו הולך ופוחת, מה שגורם למתח הפנים לעלות. כך מחזק הסבון את החלקים החלשים ביותר של הבועה, ומונע מהם מלהימתח עוד. בנוסף מונע הסבון התאיידות וכך מאפשר לבועה לשרוד מעט יותר זמן.

צורת הפנים הכדורית של הבועה נגרמת גם היא ממתח הפנים. המתח גורם לבועה ליצור כדור, שכן לכדורים יש את שטח הפנים הקטן ביותר עבור נפח נתון. צורת הכדור מושפעת כמובן מהאוויר, אבל בהנחה שהבועה מרחפת כשלעצמה במקום חסר רוח, היא תשמור על צורה קרובה מאוד לכדור, בעיקר בשל משקלה הנמוך. (ויקיפידיה).


כדי להפריח את הבועות אפשר להשתמש באביזרים פשוטים שיש בכל בית. ניתן להפריח באמצעות כפות הידיים, חותכני עוגיות, בקבוק חתוך לחצי, קשיות שתייה, חובט שטיחים. כל דבר שיש בו חור/חורים. הכי כיף זה לשים קצת נוזל בועות בכוס ולהפריח בועות שעולות וגודשות את הכוס. או לנפח המון בועות על צלחת גדולה ולמלא אותה בבועות ענקיות.

הסרטון הבא, ייתן לכם כמה רעיונות מקוריים, לגבי האפשרויות הגלומות בהפרחת בועות עם הידיים בלבד.

אם אתם רוצים אפשר גם להכין מגוון מתקנים להפרחת הבועות. הדרך הכי פשוטה היא לקחת מנקה מקטרות וליצור לולאה בקצה. מנקה המקטרות סופג את נוזל הבועות והשערות שלו עוזרות ליצור בועות בקלות יתרה. אנחנו שידרגנו את הידית והלבשנו עליה קשית. באופן זה מנקה המקטרות לא נהיה "מידלדל". ניתן לשדרג את המקל עם צורות שונות: כוכבים, משולשים, ריבועים (ניתן להיעזר בחותכני עוגיות כדי ליצור את צורות מנקי המקטרות). את השרביטים ניתן לקשט בחרוזים. ניתן להשתמש גם בחוט תיל וליצור צורות מורכבות יותר, עם יותר מלולאה אחת. למתקדמים במיוחד ניתן להכין צורות תלת מימדיות. צורות כמו פירמידה וקוביה יכולות ללמד הרבה על הדרך שבה בועות מסתדרות משום ששטח הפנים שלהן הוא תמיד מינימלי עבור נפח נתון הכלוא בתוכן.

diy-bubbles-solution-and-wand diy-bubble-wands.001 DSCN0340 il_570xN.110356467 OLYMPUS DIGITAL CAMERAtvs4983_xl


כששתי בועות מתאחדות פועל אותו עיקרון פיז    יקלי והבועות יתפסו את הצורה בעלת שטח הפנים הקטן ביותר. המשטח המשותף ביניהן ישתנה כדי להתאים לצורת הכדור של הבועה הגדולה מבין השתיים, והבועה הקטנה תהפוך לכעין בליטה. זאת מכיוון שלבועות גדולות יותר לחץ פנימי גבוה יותר. אם הבועות שוות בגודלן יהיה המשטח ביניהן מישורי.

במקרה שבו מתאחדות שלוש בועות הן מסתדרות בזווית של 120° אחת מהשנייה. זוהי הבחירה היעילה ביותר, וזו גם הסיבה שדבורים משתמשות גם הן בזווית 120° ובכך יוצרות משושים משוכללים בכוורותיהן.

בנקודה אחת עשויות להיפגש ארבע בועות לכל היותר, והזווית בין כל הקווים שבהם נפגשות שלוש בועות היא 109.47°. (ויקיפדיה)


51b97f302eceb64c0239a9a06c45bb8eאם מיציתם את שרביטי הבועות, זה הזמן לעבור לכלים הכבדים – כלים להפרחת בועות גדולות. אם יש לכם חישוק גדול, תוכלו לטבול אותו בגיגית מי סבון ולהפריח את הבועה מסביבכם. אפשרות נוספת היא לקחת שני קשים, להשחיל בתוכם חוט (רצוי קצת מחוספס) ולקשור את שני הקצוות ביחד. הכלי המקצועי ביותר עשוי משני מקלות עם שני חוטים ומשקולת, איתו אפשר להכין בועות ענקיות.

נחש בועות הוא רמה נוספת של כיף עם בועות. מחוררים חור בתחתית הכוס ומשחילים בה קשית. על החלק הפתוח של הכוס פורשים מגבון לח ומחזקים עם גומיה מסביב. טובלים את המגבון בנוזל הבועות ונושפים. יוצאים נחשים ארוכים ארוכים של קצף. אנחנו עבדנו על השולחן, שעד מהרה התמלא כולו בהררים של קצף לבן, לשמחת כל הילדים – גדולים וקטנים. עד מהרה הפך הקצף לשיער לבן, זקן, פסלים ועוד. בסיבוב השני למדתי לשים עיתונים על השולחן. זה הקל מאד על הניקיון אחרי הבלאגן.

קסמים עם בועות

התכונות המיוחדות של בועות הסבון מאפשרות לעשות איתם קסמים פשוטים. הם ידהימו במיוחד את הילדים הקטנים שינסו לחקות אותם בעצמם.

הקפצה של בועות – ניתן לנסות להקפיץ בועות על מחבט. על מחבט רגיל הבועה תתפוצץ מיד, אך אם תניחו על המחבט יריעת צמר (צעיף או סוודר) ניתן יהיה להקפיץ את הבועה. פני השטח של הבועה מספיק גמישים כדי להישען על השערות ולא להתנפץ.

bubble+hand1הכנת אצבע / יד לתוך בועה – ניסיתם פעם להכניס את האצבע לבועה? סביר להניח שהיא התפוצצה. אבל אם לפני כן תרטיבו את הבועה במי סבון, תוכלו להכניס את כל האצבע לתוך הבועה.

ניפוח בועה בתוך בועה – בעזרת קשית נפחו בועה על משטח ישר וחלק, כך שתתקבל כיפה. כעת טיבלו מחדש את הקש בנוזל הבועות (ודאו שיהיה רטוב לא רק בקצה, אלא גם מעבר לכך) והחדירו אותו לכיפה שכבר יצרתם. עכשיו הפריחו בועה נוספת. כמה בועות הצלחתם לנפח את בתוך השנייה? היזהרו שהבועות לא יגעו זו בזו. כל בועה שתצרו בפנים, דוחפת את האויר הנמצא בבועה שקודמת לה. מכיוון שקרום הבועה גמיש היא תגדל.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

טלפתיה עם בועות – אחת התכונות הכי מושכות בהפרחת בועות היא הצבעים העליזים שלהם. הבועות משנות את צבען תדיר ומשקפות את האור סביבן. אם תביטו בהן היטב תגלו כי קיים דפוס מסוים החוזר על עצמו, דפוס שיאפשר לכם לדעת מתי הבועה הולכת להתפוצץ.


 בתחילה העובי של בועת הסבון גדול יחסית ולכן אורכי הגל שבאים לידי ביטוי הם הקצרים יותר ואילו אורכי הגל הארוכים (אדומים) עוברים התאבכות הורסת, לכן הבועה תראה כחולה ירוקה.

ככל שעובר הזמן (לעיתים מדובר בשניות) הבועה עוברת אידוי, היא מתכווצת, ועובי הדופן יורד. כתוצאה מכך
בהתחלה נעלם (עובר התאבכות הורסת) אורך הגל הצהוב והבועה תראה כחלחלה, אח"כ יעלם הירוק והבועה תראה אדמדמה, אח"כ יעלם הכחול והבועה תראה צהבהבה. לבסוף עובי הדופן קטן מאורכי הגל הנראים ולכן לא תהייה שום השתקפות ושום צבע הנראה לעין (הבועה תראה שחורה); בשלב זה הבועה קרובה לפקיעה; עובי הדופן בשלב זה הוא מספר עשרות ננומטרים. אם אתם רוצים להבין את הפיזיקה הכרוכה בשינויי הצבע האלו, מומלץ מאד לקרוא את הפוסט הזה של מכון דוידסון "האם ניתן למדוד עובי קרום ע"פ תבנית צבעים המתקבלים ממנו?".


יצירה עם בועות

f3fae84cb4bd9808ef03d630f18e240aהבסיס לכל עבודות היצירה עם בועות סבון הוא צבעי מאכל (אפשר להשתמש גם צבעים אחרים: צבעי מים / גואש). מחלקים את הבועות לכמה קעריות ומוסיפים לכל קערה צבע שונה. רצוי שהצבעים יהיו חזקים בכדי שהיצירה תהיה ברורה. קיימות שתי טכניקות עיקריות לציור באמצעות הבועות. הראשונה היא להפריח את הבועות בתוך הקערה ולהניח את דף הנייר מעליהן כדי ליצור הדפס בועות. השנייה היא להניח את הדף (או להחזיקו באויר) ולהפריח את הבועות כך שיתנפצו על הנייר. הבועות יצרו על הנייר צורות יפיפיות. בניירות היפים ניתן להשתמש כבסיס לכרטיסי ברכה או לנייר עטיפה.

בכלל צבעים מוסיפים עוד נדבך לכיף, וניתן להוסיף אותם בכל שלב של משחק עם הבועות. מומלץ לעשות זאת בחוץ או באמבטיה ועם בגדים שלא אכפת לכם שיתלכלכו.

 

 

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה יצירה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על בועות סבון

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  תודה, אנחנו ככ נהנות מהדף הזה

  אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אני מחפשת ריכוז לבועות כמו במתקן הבועות הקטן. הרבה בועות קטנו
  ת ולא בועה אחת

  אהבתי

 3. אילה הגיב:

  וואו, כל הכבוד
  חיפשתי כזו כתבה יפה ומפורטת….
  מקווה לנסות

  אהבתי

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s