יתר לחץ דם

מאת: אורית מנשה

במאמרים הקודמים דיברנו על כולסטרול ועל סכרת, אז אי אפשר שלא להזכיר את "חברם הטוב" – יתר לחץ דם. כשאחד מהם מופיע, במוקדם או במאוחר יגיעו גם השניים האחרים. למה? משום ששלושתם, מקורם בכבד (באבחנה סינית).

גם במקרה של יתר לחץ דם לא מדובר ב"מחלה" עצמה (כפי שהסברתי במאמרים הקודמים) אלא בתוצאה. תגובה של הגוף למחלה (המקור) בניסיון לאזן ולרפא את עצמו. אז מה עלינו לעשות כדי להרפא? לנסות ולהבין מדוע הגוף מעלה את לחץ הדם. כך נוכל לדעת כיצד ובמה לטפל.
הרעיון למעשה הוא – פישוט של הסימפטומים עד כדי ממש בידוד לגורמים. הכל נראה אז פחות מורכב ויותר קל ופשוט להבנה, התמודדות וטיפול.

ברפואה המערבית אומרים לנו שב- 95% מהמקרים לא יודעים מהי הסיבה לעליה בלחץ הדם (כגורם ראשוני) ורק כ- 5% מהמקרים הם תוצאה שניונית כתופעת לוואי לדוגמא, לתרופה אחרת שאדם נוטל.
ברפואה הסינית, כרפואה טבעית, אנחנו מסתכלים על הדברים אחרת. לכל אחד יש מה שנקרא 'אמא ואבא', 'כתובת' מהיכן הגיע. כך גם ליתר לחץ דם. ואם נסתכל על 'יתר לחץ הדם' כתוצאה ולא כמחלה, יהיה לנו קל יותר כי נדע שעלינו לחפש מעבר לכך ולא להסתפק רק בטיפול בסימפטום.

אז מהו למעשה יתר לחץ דם? – מצב בו מופעל על דפנות כלי הדם לחץ גדול יותר מהרגיל. זרימת הדם מהלב אל תאי הגוף ומהתאים בחזרה אל הלב, כרוכה בהפעלת לחץ מסוים, שאנחנו מגדירים כלחץ תקני ונורמלי לגוף. הרפואה (המערבית) קבעה לכך ערכים (שאגב, עשויים להשתנות ולהיות מותאמים להגדרה של: 'האדם הבריא החדש', נכון לאותה תקופה, כפי שכבר קרה) והיום הם עומדים על 120/80. ה- 120 הוא הלחץ דם הסיסטולי (פעולת ההתכווצות של הלב כאשר הוא מזרים דם אל העורקים) וה- 80 הוא הלחץ דם הדיאסטולי (פעולת ההתרחבות של הלב כשדם זורם מהוורידים אל תוך הלב, אז למעשה העורקים נמצאים במצב מנוחה).
בעבר, ערכים מתחת ל- 120/80 נחשבו לאופטימליים. היום הם נחשבים לנורמליים ורצויים. זאת אומרת, שמשהו במצב הבריאותי הכללי של האוכלוסייה, השתנה.
התאמה שכזו כבר צריכה להדליק בנו נורה אדומה ולגרום לנו להבין שמשהו כאן לא תקין. הרי לא יתכן שיתאימו ערכים למצב בריאות כללי של אוכלוסיה (שבגלל חשיפה לתזונה פחות טובה (אוכל מתועש ומעובד….) ואורח חיים אינטנסיבי ושוחק יותר, מעלה בהכרח את הערכים הכלליים של הבריאות, ביניהם, לחץ הדם, במקום להתמודד מערכתית עם קיומה של בעיה כללית, רצינית, הנוגעת לאחוז אוכלוסיה גדול מאוד.
זאת אומרת, שבמקום להתמודד באופן מערכתי ומסודר עם הסברים ויעוץ כלל ארצי ואפילו עולמי, מרמת הקודקוד הוא משרד הבריאות, דרך קופות החולים והרופאים, מעדיפה המערכת לעדכן את הערכים ולהתאים אותם ל'אווירה הכוללת'. קל יותר להתמודד. באופן טבעי, פחות אנשים מוגדרים כ'חולים'. נמנעים ממצב של 'פאניקה ציבורית'. והכי חשוב, פחות משאבים כספיים להשקיע ב'איך להימנע', 'איך לטפל'… הרי אנחנו מדברים על 'מחלה כרונית', כפי שמגדירה זאת הרפואה המערבית (בהמשך המאמר נבין גם שזה לא נכון ואפשר להירפא לגמרי), 'הרוצח השקט'…

נוצרה איזושהי מציאות של 'קבלה'. יתר לחץ דם זו פתולוגיה שאפשר לחיות איתה, רק צריך לקחת כדורים. אבל הכדורים לא מרפאים וגם לא מאזנים.
אדם חושב לעצמו: הנה, אני לוקח חצי כדור ביום, לחץ הדם שלי מאוזן. אני בריא.
האומנם? בריא, זה אומר – לחץ דם מאוזן ללא כדורים. אם אותו אדם יפסיק את הכדורים, האם לחץ הדם ישאר ברמות מאוזנות או יעלה שוב? – וודאי שיעלה שוב. זאת אומרת, שמדובר בסוג של כיבוי שריפה, טשטוש עקבות. הגוף מנסה לאותת לנו על בעיה כדי שנוכל לרפא ולהשיב את האיזון ואנחנו משתיקים אותו ב'כדור'. קח כדור, אל תפריע לי להמשיך את אורח החיים הלא בריא שלי…. עכשיו לאתר את המקור לבעיה ולהתמודד עם שינויים? תן לי להמשיך לאכול את כל מה שאכלתי קודם או לעשן או לשתות, לחיות במתח או כל דבר אחר שהביא לכך ואל תפריע לי.
מה תהיה התוצאה, בסופו של יום, פתולוגיות נוספות (אם לא קיימות קודם לכן) וצורך בהעלאת מינונים. כי הגוף מתרגל. המינון הקיים כבר לא מספיק לגוף. אה, ועל הדרך, במקום לשקם את הכבד, אנחנו רק הורסים אותו, עוד יותר, עם הכדור, ואולי אף גורמים נזק לאיברים אחרים…

שינויים הם אכן דבר לא קל, כזה שגם מצריך התמודדות. אף אחד לא אוהב שינויים, בפרט אם הם קשורים עם המצב הבריאותי שלנו. זה מצריך הכרה בקיומה של בעיה רפואית. משהו בגוף לא עובד כמו שעבד קודם או כמו שאמור לעבוד. יש בזה גם אלמנט רגשי של דאגה ולחץ. עד כמה המצב חמור? איך זה השפיע על הגוף? האם יהיו לכך השלכות בריאותיות עתידיות? ושאלות רבות ואחרות שמתעוררות.
אבל עצם ההכרה בפתולוגיה היא כבר מחצית הדרך. ואם אנחנו מבינים שהמקור לבעיה הוא הכבד, שיש צורך בניקוי הגוף מרעלים שהצטברו (פיסיים כתוצאה מתזונה לקויה או רגשיים-נפשיים כתוצאה ממתחים וכעסים), שיקום תאי הכבד, ניקוי דפנות כלי הדם ממשקעים שהצטברו אם יש פתולוגיה נוספת של כולסטרול לדוגמא, חיזוק דפנות כלי הדם או וויסות רמות הסוכר בדם (במקרה של סכרת) וכד' תלוי באבחנה, אז הרבה יותר קל להתמודד ולטפל.
• בהערת ביניים,
כדי לקבוע מצב של יתר לחץ דם כפתולוגיה, יש צורך במעקב מסודר ומבוקר, בליווי רופא או מטפל מוסמך. לחץ דם הוא דבר דינאמי שמושפע מהפעילות והפעולות שאנו עושים, לרבות ממצבים נפשיים. ולכן, צריכה להתקיים איזושהי מגמה כללית המצביעה על עליה בלחץ הדם ולא תוצאה של מדידה אקראית. הבדיקה רצוי שתעשה בשעות קבועות של היום (עדיף בבוקר). וגם אז מומלץ על 2-3 בדיקות ולא להסתפק בנתונים של מדידה אחת.
אז מה אפשר לעשות? וממה יש להימנע?

– מומלצת פעילות גופנית קבועה ומבוקרת;
– הימנעות ממתחים וכעסים;
– לא לעשן;
– להימנע מסוכרים מלאכותיים;
– לצמצם צריכה של סוכרים (כי נמצא קשר בין רמות סוכר גבוהות בדם ליתר לחץ דם);
– להפחית כמויות נתרן;
– להפחית בפחמימות;
– להימנע ממזונות מהחי (בשר, חלב, ביצים);

רשימת מזונות המורידים לחץ דם

1. תזונה המבוססת על ירקות טריים, עתירת סיבים תזונתיים.
2. דגנים מלאים.
3. מזון עתיר באשלגן: תפוח עץ, אספרגוס, בננות, כרוב, עגבניה.
4. בטטה – ליתר לחץ דם. (יעילה גם לטיפול בסוכרת ומניעת מחלות לב).
5. גזר – ליתר לחץ דם ומחלות לב.
6. עגבנייה עם שום ובזיליקום – להורדת לחץ דם (וגם וויסות רמות הסוכר בגוף).
7. זית – מוריד לחץ דם על ידי הרחבת כלי הדם. (וגם מוריד כולסטרול ומסייע באיזון רמות סוכר בדם ולכן טוב לסוכרת).
8. לימון –מחזק כלי דם, מוריד לחץ נפשי, מוריד רמות סוכר בדם, מטהר דם.
9. ענבים (בעיקר אדומים) – מנקים את הדם, לטיפול ביתר לחץ דם (וגם כולסטרול). (במקרה של סכרת, יש לאכול מעט בגלל רמות הסוכר שבענבים).
10. מיני אגוזים וזרעים: אגוזי מלך, שקדים, שומשום וגרעיני דלעת.
11. מוצרי סויה (אורגניים. חשוב להקפיד שהפולים אינם מהונדסים גנטית).
12. טופו (אורגני בלבד) –סילוק פסולת ומשקעים מדפנות העורקים (וגם מזון תומך בחולי סוכרת, כולסטרול).
13. קטניות: שעועית, עדשים.
14. עלים ירוקים שונים
15. סלרי – ליתר לחץ דם (וגם סוכרת).
16. 16. עירית – ליתר לחץ דם (וגם הורדת כולסטרול).
17. פטרוזיליה – ליתר לחץ דם. עשירה בויטמין A, C, סידן וברזל.
18. בצל.
19. שום.
20. אבוקדו.
21. מיץ סלק.
22. שמן זרעי רימונים, שעושה עבודה מצוינת גם בניקוי ושיקום תאי הכבד, ניקוי דפנות כלי הדם ממשקעים שומניים וגם בתמיכה וחיזוק הלב וכלי הדם.
23. שמן זרעי גדילן – מצוין לניקוי ושיקום תאי הכבד.
24. צמחי מרפא.
25. אם יתר לחץ הדם נובע מכולסטרול גבוה, יש לטפל בתזונה מותאמת.
26. אם יתר לחץ הדם נובע מרמות סוכר גבוהות בדם, יש לטפל בתזונה מתאימה.

שתייה במהלך היום
מים והרבה.
מיץ רימונים – יעיל ליתר לחץ דם (גם לסוכרת). מקטין אפשרות למחלות לב.
חליטה של עלי זית גם היא יעלה ליתר לחץ דם (וגם לסוכרת). אפשר להמתיק עם סטיביה (צמח ממתיק טבעי). אין צורך לקנות אלא פשוט לקטוף עלי זית טריים מעץ (רצוי לא ליד כבישים ראשיים או מקומות בהם קיים זיהום אוויר.
– אפשר לשלב חליטות צמחים: (עדיף להשתמש בצמחים טריים אותם יש לחלוט במים חמים למשך 10 דקות לפחות לפני השתייה), כמו: נענע, לואיזה, מליסה, עשב לימון, מרווה, סרפד, גדילן ושן הארי. (גדילן ושן הארי תומכים בכבד).
• לא לשתות משקאות המכילים קפאין.
• לא לשתות משקאות אלכוהוליים.
*המידע הינו כללי בלבד ואינו מחליף יעוץ עם רופא או מטפל מקצועי.
בריאות ושמחה,
אורית מנשה

פוסט זה פורסם בקטגוריה הבריאות שבטבע, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על יתר לחץ דם

  1. אליהו גוילי הגיב:

    אורית את מטפלת באופן אישי?

    אהבתי

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s