מגע של הקשבה

מאת: דנה שלזינגר

"רוח הצפון והשמש התווכחו ביניהן מי משתיהן יותר חזקה. לבסוף החליטו לנסות את כוחן על הלך-נודד ולראות מי מהן תפשיט מעליו את הגלימה. תחילה נסתה את כוחה רוח הצפון, היא ניפחה את החזה ונשפה בכל הכוח על האיש. היא הייתה בטוחה שהגלימה תעוף ממנו מיד, אך ככל שהרוח נשפה יותר חזק, כן התעטף האיש והצמיד את הגלימה בכוח אל גופו.

הגיע תור השמש לנסות את כוחה, תחילה חיממה את האיש בעדינות, והוא, כל כך נינוח, עד שהתיר את כפתורי הגלימה והניח לה לכסות את כתפיו ברישול. אז הגבירה השמש את חומה והאיש פשט את הגלימה וקיפל אותה בחיקו.". 

(משלי לה פונטיין)

 כשאני מטפלת במגע, הידים נוגעות – לא נוגעות, ואני במרחב של הקשבה. קרניוסקרל היא שיטת טיפול במגע עדין ביותר, במהלך הטיפול אין לחיצות ואין הפעלת כוח, אף לא מינימלי. בדומה לרופא המקשיב באמצעות סטטוסקופ לפעימות הלב או לנשימה, כך המטפל בשיטת קרניוסקרל מקשיב באמצעות הידים לתנודות קצביות עדינות של הגוף ולסיפור שהן מספרות.

 לא בכדי תרפיית קרניוסקרל מכונה גם "אמנות ההקשבה". באמצעות הידים ומה שהן חשות ניתן להבחין בניואנסים עדינים של כיווני התנועה והיכן היא חסומה או דחוסה או מקיימת דפוס שיצא מאיזון. במקרים רבים דפוסי התנועה הללו הם ביטוי של רקמות הגוף לחוויות פיזיות ורגשיות שהגוף אוצר בתוכו. ההקשבה הזו היא שילוב של אבחון וטיפול, היא גורמת למעין אפקט הגברה, להדהוד פנימי ולשיקוף של הגוף את עצמו. כמו אדם שעומד מול מראה, ולנוכח דמותו הוא מתיישר, מזדקף ומתקן את יציבתו, כך גם רקמות הגוף מגיבות לטיפול בהתארגנות ובסידור מחדש. פעמים רבות בעקבות ההקשבה התנודה הפנימית נעצרת, דוממת, ומתחדשת שוב באופן חדש, אחר. הטיפול מספק לגוף את המרחב הדרוש לו לרפא את עצמו, והריפוי נוגע ברבדים עמוקים ביותר של החיבור בין הגוף והנפש.

הזיקה שלי לטיפול במגע התחילה עוד מקטנות, למרות שלקח לי שנים רבות להגיע ולהיות מטפלת. כילדה הייתי רגישה מאד למגע, זכור לי שנרתעתי מאד ממגע של מרקמים שונים, ובמיוחד ממים. הפעם הראשונה שהידים שלי גם הקשיבו באופן פעיל היה באימוני טאי צ׳י, שם נוהגים באופן קבוע לתרגל ״פושינג הנדס״. למדתי שאפשר ״להקשיב״ וגם ״לדבר״ באופן לא מילולי באמצעות מגע. עם תחילת ההורות, נשאבתי לאינטנסיביות וטוטאליות של טיפול בתינוקת קטנה, רגישה בעצמה. קיבלתי במתנה תינוקת שזקוקה למגע מתמיד, ושלא ניתן להניח אותה לרגע. הלילות האינסופיים של הנקות והתעוררויות חידדו שוב את היכולת הזו להקשיב במגע. הרגשתי מתי היא נכנסת לשינה עמוקה, וגם ניואנסים עדינים יותר, כמו שקיעת הגוף מטה לכיוון האדמה בזמן ההרדמות, ועלית הגוף למעלה בזמן שינה. גיליתי שההתכוונות שלי עוברת הלאה גם בלי מילים. זו היתה הלמידה הכי משמעותית עבורי. היום כשאני מטפלת בתינוקות עוברת בי מדי פעם המחשבה ״אילו רק ידעתי לטפל באותם ימים של תחילת ההורות״. אבל כנראה שההיפך הוא הנכון, אולי בזכות אותם ימים של תחילת ההורות אני מטפלת במגע.

לפני שהכרתי את הקרניוסקרל, כתבתי בעלון באופן טבעי על תנועה בטאי צ'י וכיצד המקור של כל תנועה הוא הניגוד שלה: אי-תנועה. נעים לי לגלות עד כמה הדברים שכתבתי אז רלוונטים עבורי היום. כמו בטאי צ׳י, הקרניוסקרל הוא טיפול שבמהות שלו עומדים שני ניגודים עיקריים – תנועה ודממה. במעברים בין הניגודים הללו מתרחש הריפוי. אם לפני כמה שנים יכלתי לבטא זאת רק במילים, היום אני מרגישה זאת בידיים. זכיתי זכות גדולה ללוות אנשים בדרך הבריאות באמצעות כלי נדיר ועצמתי – מגע של הקשבה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה נושא לדיון, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s