הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי הוא חיידק הגורם לפגיעה בריריות הקיבה. הוא מתחפר וחופר בדפנות הקיבה, מגיע לשכבות העמוקות של הרירית, ושם הוא מתרבה למושבות.
פגיעתו בתאי הרירית, עד כדי הריסתם של התאים והריגתם, מורידה את "חוסנה" של הקיבה לחומציות הטבעית שבה, יוצרת כיבים ודלקות כרוניות ואף עשויה להיות קשורה עם התפתחותם של גידולים סרטניים בקיבה ובוושט. כתוצאה מפעילותו של החיידק, מעלה הקיבה את רמת החומציות שבה.
הוא עמיד בפני החומציות הטבעית של הקיבה (שהיא גבוהה מאוד בפני עצמה) כיוון שהוא מפריש חומרים היוצרים סביבו מעטפת בסיסית וסוג של "הגנה מתעתעת" מפני החומציות שבה. אף עצם התחפרותו בשכבות העמוקות של הרירית, מגנה עליו מפני החומציות שבחלל הקיבה.

החיידק יוצר סימפטומים קשים במערכת העיכול בעלי אופי זיהומי ודלקתי: צרבות, ריפלוקס, גזים, נפיחות בבטן, כאבים (בעיקר ברום הבטן וסביב הטבור), כיבים, אולקוס (כיב פפטי), גסטריטיס (דלקת בקיבה), ליחה, קשיי עיכול וספיגה של המזון, חסרים בויטמינים ומינרלים בעיקר של: אבץ, ברזל ו- b12, דבר שעשוי להוביל לאנמיה, לנשירת שיער, ציפורניים שבירות ועוד…, דלקות במעי, שינויים ביציאות, גלאוקומה (שהיא פגיעה במערכת העצבית של העין), אלרגיות שונות (היות ומערכת החיסון נפגעת ונחלשת), התפתחותן של תגובות אוטואימוניות (כאשר הגוף תוקף את עצמו); בנוסף, הוא גם גורם לפגיעה נפשית-רגשית המתבטאת בעיקר: במצבי רוח משתנים, מתח, חרדות, דכדוך ודיכאון.

הוא מדבק. הסברה היא כי ההדבקה הינה ישירה, בצורה אוראלית.

ברפואה המערבית מטפלים כנגדו באמצעות אנטיביוטיקה ותרופות נוגדות חומצה. כיוון שהוא מגלה עמידות כנגד האנטיביוטיקה, נוטים כיום לשלב לפחות 2 סוגים של אנטיביוטיקה לתקופה ממושכת של חודשיים ויותר ותרופות נוגדות חומצה, בתקווה שזה ייתן את המענה הראוי.

ברפואה הטבעית מסתכלים על הטיפול שונה. הטיפול צריך להיות מערכתי וכזה המשלב מענה הן בסימפטומים והן במקור, במה שגרם לחוסר האיזון בגוף מלכתחילה ולהיווצרותם של תנאים שהביאו ל"שגשוגו" של החיידק בקיבה.
אף האנטיביוטיקה מטבעה פוגעת בריריות הקיבה, בכבד ומחלישה את מערכת החיסון (בהיותה פוגעת לא רק בתאים הפגועים ובחיידק אלא גם ברקמות ובתאים הבריאים) ולכן, הטיפול מצריך התייחסות שונה, של: טיפול והרגעה סימפטומטיים, פגיעה בחיידק עצמו, חיזוק המערכת החיסונית של הגוף (שהיא קו ההגנה הטבעי והחשוב ביותר), שיקום וחיזוק דפנות הרירית של הקיבה, ואיזון הגוף כדי למנוע את חזרתו של החיידק (דבר שקורה לעיתים לאחר החלמה לכאורה).
אז איך מטפלים?
1. תזונההדבר החשוב ביותר! היות והתזונה מהווה את המצע להתרבותו ושגשוגו של החיידק. תנאי המחיה שלו. הדגש הוא על מעבר לתזונה בסיסית ביחסים של לפחות 70% לעומת 30% תזונה חומצית.

ראשית יש להימנע מהמזונות הבאים:
מזונות מהחי (בשר, חלב, ביצים ודגים), סוכרים לבנים ומעובדים, עמילנים, קפה, שמנים מעובדים (מרגרינה ושומני טרנס), מוצרים המבוססים על קמח לבן וסוכרים לבנים ומעובדים – פחמימות פשוטות, משקאות ממותקים, מלח ואלכוהול.
אמנם, גם פחמימות מורכבות מתפרקות בסופו של דבר לגלוקוז, אולם העיכול שלהן ממושך יותר, כך שרמות הסוכר והאנרגיה בגוף נותרות יציבות.

*כמו כן, לא מומלץ לאכול בתקופת הטיפול ועד להחלמה, ירקות סולניים: חצילים, פלפלים, עגבניות ותפוח אדמה.

לעתים יש צורך גם להימנע מגלוטן, הן כדי להקל סימפטומטית על מערכת העיכול שהופכת להיות מאוד מאוד רגישה, והן כדי לייעל את תהליך ההחלמה.

החומציים ביותר:
– אלכוהול
– מזון מן החי: מוצרי בשר ועוף, דגים, מוצרי חלב וביצים
– כימיקלים, תרופות, חומרי הדברה, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח מלאכותיים, צבעי מאכל מלאכותיים
– מזון מעובד, משומר, מטוגן
– קפה ותה מעלים שחורים
– דבש, סוכר חום
– קטשופ, מיונז, חרדל
– מוצרי סויה מעובדים, לרבות רוטב סויה
– שמנים מעובדים (מרגרינה)
– דגנים וחיטה שאינם מלאים
– משקאות אנרגיה ומשקאות ממותקים
– מלח (עדיף לצרוך מלח ים אטלנטי שלא עבר עיבוד תעשייתי, אבל גם במתינות)
– מיני פיצוחים מומלחים וקלויים
– סוכר לבן ותחליפי סוכר למיניהם
– שמרים וחומץ, למעט חומץ תפוחים
– רוטב סויה
– פירות הדר כתומים: תפוז, קלמנטינה, מנדרינה

מנגד מומלץ לאכול:
פירות וירקות טריים, ורצוי שיהיו אורגניים, היות וחומרי ההדברה נחשבים לחומציים. מיצים ושייקים ירוקים, הרבה עלים ירוקים, מיני אגוזים, שקדים וזרעים חיים, דגנים מלאים, שמנים בכבישה קרה.

הבסיסיים ביותר:
– שקדים, אגוזי ברזיל (מספר יחידות ספורות ביום), זרעי שומשום וזרעי פשתן (טחון טרי ובסמוך לאכילה שאחרת מאבד מערכיו התזונתיים).
– אבוקדו
– שמנים בכבישה קרה כדוגמת: פשתן, זית, המפ וזרעי בוראז'
– קינואה, אורז פראי, דוחן
– יש לשים לב, חיטה, שיבולת שועל ואורז חום – חומציים במידה בינונית.
– משקאות ירוקים – העשירים בויטמינים, מינרלים, אנזימים וחלבונים
– ירקות ירוקים ובפרט: ברוקולי (מכיל חומר בשם סולפורפאן היעיל כנגד החיידק), חסה, תרד, כרוב, לפת, אנדיב…
– לימון, ליים, אשכולית, פומלית
– עדשים וקטניות אחרות (הכי קלי לעיכול הם: העדשים הכתומים והשעועית המנומרת)
– זית
– סטיביה (כממתיק).
– שמן קוקוס (יעיל כנגד החיידק)
– מיץ חמוציות טבעי (יעיל כנגד החיידק)
– חומץ תפוחי עץ אורגני (יעיל מאוד אף הוא)

2. ניקוי רעלים – החיידק מפריש רעלים שרובם נאגרים בכבד. לכן, מומלץ לצרוך:
כלורלה שמנקה רעילות בגוף ובעיקר בכבד ובמקביל מהווה מזון-על המכיל את כל הערכים התזונתיים שאנו צריכים, כולל: כלורופיל, ברזל, כל קבוצת ויטמין B כולל b12 הנספג ברמות גבוהות מאוד בגוף, אבץ ועוד… מאזנת חומציות יתר בקיבה. מחזקת את מערכת החיסון.

מיץ נוני טהור – מנקה ומטהר בעוצמה רעילות מהגוף; מנקה ומטהר ליחה; מחזק ומשפר תפקודן של המערכות השונות בגוף ועל ידי כך מחזק מערכת חיסונית; עשיר בפוליסכרידים ולכן תומך ומחזק את מערכת החיסון; נוגד אלרגיות (אנטי היסטמיני) ולכן נמצא תומך ומטפל במקרים של אלרגיות ומניעתן; אנטי דלקתי; אנטי חיידקי ; אנטי פטרייתי (לרבות במקרים של קנדידה שלעיתים יוצאת אף היא מאיזון, לאור התנאים הסביבתיים בגוף המאפשרים לה זאת); יעיל בטיפול מחלות דלקתיות של מערכת העיכול (מעי רגיז, קרוהן, כיבים בקיבה, כיבים במעיים…); מסייע במקרים של עצירות; יעיל בטיפול בצרבות.

שמן זרעי גדילן (אפשר לשלב עם שן הארי) – מנקה בעוצמה רעילות מהגוף ומהכבד בפרט, יעיל בטיפול תהליכים דלקתיים (כולל מעי רגיז, קוליטיס, קרוהן), תהליכים זיהומיים, נגיפיים ובקטריאליים. משקם תאי כבד. מחזק את המערכת החיסונית. מעודד תהליכי ספיגה בגוף בכלל ושל ברזל בפרט. יעיל בטיפול באנמיה הנובעת מבעיות של ספיגת ברזל בדם. יעיל בהרגעת עווית ובחילות בקיבה; עצירות; גזים, תחושת נפיחות ומלאות בבטן.

3. חיזוק הפלאורה הטבעית של מערכת העיכול – על ידי פרוביוטיקה.

4. צמחי מרפא ותוספים אחרים:
וויטמין C במינונים גבוהים – מסייע לשיקום רקמות (במקרה של כיבים וריריות קיבה פגועות), תורם לחיזוק מערכת החיסון.
שמן אורגנו פראי – אנטיביוטיקה טבעית. יעיל בטיפול כנגד זיהומים חיידקיים, נגיפים ופטריות, כולל חיידקים כמו ההליקובקטר הגורם לכיבים בקיבה ובתריסריון.
אגריקוס בלזאי – פטרייה ברזילאית. מטהרת רעילות. אנטי בקטריאלית, אנטי דלקתית, אנטי זיהומית. בעלת יכולות ריפוי גבוהות מאוד בכל הקשור למחלות בעלות אופי דלקתי, לרבות מחלות קשות דלקתיות במעיים. משפרת ומעודדת פעילות תקינה בקיבה. מווסתת את רמות החומציות. תומכת בתפקודי הטחול ולכן גם מטהרת ליחה ממערכת העיכול. תומכת בחיזוק ואיזון המערכת החיסונית, אנטי אלרגית, עשירה בפוליסכרידים ולכן גם בעלת יכולת התמודדות וריפוי של אלרגיות שונות. חליטות צמחים                         – חליטות צמחים למיניהן: קמומיל, לואיזה, זרעי גדילן, שן הארי, שומר, קימל ועוד… (בהתאמה).          – ניתן להתאים גם פורמולה של צמחי מרפא.

5. וויסות רמות החומציות של הקיבה – ההליקובקטר גורם להעלאת רמות חומציות הקיבה, דבר שיכול להביא לחומציות יתר. אם נוטלים תרופות נוגדות חומצה, כחלק מטיפול מערבי, שתפקידן להוריד את רמות החומציות הגבוהות, עשויים להגיע למצב של תת חומציות – מצב שגם הוא בעייתי. לכן, צריך לדאוג לכך שרמות החומציות של הקיבה יאוזנו ויווסתו נכונה.

6. טיפול בפן הרגשי-נפשי – גם כגורם לחוסר האיזון בגוף (במידה וזה המקור לשגשוג החיידק מלכתחילה, שכן הוא מושפע מאוד ממצבי מתח וחרדות ומצבים רגשיים קשים מתמשכים) וגם כגורם סימפטומטי.

7. רפואה טבעית כמו: דיקור סיני, נטורופתיה, הומאופתיה – לחיזוק מערכת החיסון, ניקוי רעלים, טיהור ליחה, הרגעת הכאבים, איזון וחיזוק מערכת העיכול, איזון הפן הרגשי-נפשי…. השבת האיזון של הגוף.

8. רוקחות טבעית ושימוש בשמנים ארומתרפיים כמו: שמן עץ התה, מנטה חריפה, אורגנו – שיעילים כנגד החיידק עצמו.
ושמנים נוספים ואחרים המרגיעים ומאזנים את מערכת העיכול ויעילים בטיפול תהליכים דלקתיים.

9. שינה – חשוב להקפיד על שינה טובה ובריאה בשעות הלילה. במהלך השינה בלילה הגוף נח, מתחזק ובונה את עצמו. לשינה חשיבות רבה מאוד על מערכת החיסון והיא תורמת להרגעת מתחים וחרדות.

10. פעילות גופנית – תורמת להרגשה נפשית-רגשית טובה. מרוממת את מצב הרוח. מחזקת את הגוף ואת מערכת החיסון. מזרימה צ'י ודם. מעודדת חילוף חומרים תקין וסילוק פסולת מהגוף.
*המידע הינו כללי בלבד ואינו מחליף יעוץ עם רופא או מטפל מקצועי;
*צמחים ותזונה יש להתאים עם איש מקצוע, בפרט אם יש פתולוגיות נוספות ו/או במקרה של נטילת תרופות;
*מומלץ מאוד ליווי של איש מקצוע, בפרט משום שתהליך ההחלמה עשוי להיות ארוך ומתמשך ויש צורך במעקב והתאמת הטיפול הטבעי למצב הנתון.

 

בריאות ושמחה,
אורית מנשה

פוסט זה פורסם בקטגוריה הבריאות שבטבע, חינוך ביתי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s