החינוך הביתי הריבוני

מאת: צפריר שפרון   מתוך עלון באופן טבעי, גליון מס' 43 שהוקדש לקרוא וכתוב, נובמבר-דצמבר 2002

החינוך הביתי הריבוני מתקיים מאליו. מתוך הריבונות הטבעית והיסודית של הורי הילד וסביבתו המשפחתית מתקיים החינוך של הילד על ידי הוריו. ריבונות הורית זו עולה מתוך מהות ההורות, כזכות וכחובה.
תקפות ריבונות זו איננה מאושרת להורים על ידי גוף חיצוני, אלא עולה מתוך הזיקה הטבעית של הורים לצאצאיהם. זהו המסד של הבית. היסוד לקיום המשפחה.
הורים רבים מעניקים לגוף חיצוני, או לרעיון חיצוני, את הזכות לקבוע באילו תנאים עליהם לחיות את חייהם ולבטא את הורותם. אז, מתקיימים יחסי גומלין בינם ובין אותם גופים חיצוניים. יחסי גומלין אלה מבטאים את הזיקה אשר מאושרת על ידי היחידים שיכולים להחליט על קיומה  – ההורים עצמם.
כאן, התהפכו היוצרות, הריבונות ההורית מכפיפה את עצמה למדינה על פני היותה זו שמקבלת שירות מהמדינה; שרות שיעלה בקנה אחד עם רצונות אותם הורים לגבי חינוך, לימוד ודרך החיים של ילדיהם, שרות שהמדינה החליטה כי מחובתה להעניק.
ההחלטה המאפשרת, או אף המעוניינת בזיקה אל גוף כזה או אחר היא לגיטימית – זה מנהג הרוב. מתוך מנהג הרוב עולה דרך זו כזרם המרכזי של החברה. לאשורו של דבר, בדרך זו, גוף חיצוני כזה או אחר, בתחום החינוך או בתחומים אחרים, מהווה שותף מלא לחיי האדם. שוב, שותפות זו לגיטימית והיא מתקיימת מתוך הסכמה ריבונית של אותו אדם לקבוע כי כך הוא מחליט לחיות את חייו.
אבל, כל אותם שנושאים ונותנים עם גופים חיצוניים באשר למקומם בחיי ילדיהם, אינם רלוונטיים לפן המוצג כאן, פן המאפשר להורים לקחת ריבונות מוחלטת – עצמאית לחלוטין בנושאי חינוך לימוד ודרך החיים של הילד.
תהודת עמדה זו, מבשילה בדרכה בתודעה האישית והציבורית.
הרוב הדומם, מקבל כמובן מאליו את חלוקת האחריות ההורית עם מוסדות חיצוניים או רעיונות חיצוניים. תודעת ההמון רוויה בהצדקות הנתפשות כמובנות מאליהן לחלוקת האחריות העצמית עם מוסדות, והנחת הסמכות בידיהם לגבי מגוון של נושאים: חינוך, בריאות, עיסוק, ממון, קשרים חברתיים וכיוצא בזה.
אבל, שותפות של מוסדות כמו משרד החינוך בריבונות ההורית איננה שומטת את המפתחות מידי ההורים עצמם. בפועל אין חלוקת אחריות. שכן הריבונות ההורית עולה מתוך האחריות שמונחת על כתפי ההורים מראש ובכל מקרה, הן כאשר הם שולחים את ילדיהם לשהות בבית הספר והן כאשר הם נוהגים מעשה החינוך הביתי הריבוני.
כיום, ההחלטה להניח למדינה או החברה התערבות בחיי המשפחה נדרשת לאשור מחודש של ההורים מידי שנה. אישור זה מתקיים דרך רישום הילדים למערכת החינוך המתועשת. שוב, האישור לגבי קיום הזיקה והקשר בין משרד החינוך וההורים, ניתן על ידי ההורים מתוך ריבונותם.
למדינה, לפחות בנושא החינוך והלימוד אין כל זכות לדרוש או לכפות זיקה בינה ובין המשפחה – ההורים והילדים. כל נסיון כזה של המדינה נהדף מראש על ידי העולה מפסיקות בית המשפט העליון, ועל ידי הסתירה בין אמצעי הכפייה – חוק חינוך חובה – לבין חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. עניין זה טרם נבחן משפטית, אבל, בתוך לב ומתוך השכל הישר נשאלת השאלה הפשוטה, איזה אינטרס יש למשרד החינוך לכפות זיקה בינו ובין מי שאינו נדרש לשירותיו, אינו פועל אלא מתוך טובת הילד, ואינו מעוניין בזיקה זו. מהו הטיעון לכפיה? חינוך?
אין זה המקום להכנס למתרחש באותם מוסדות, או לתקפות הרעיונות המנחים את פעולות משרד החינוך, מוסדות ורעיונות אליהם מנסה משרד החינוך לכפות את ההורים – פשוטו כמשמעו. מאידך זה המקום והזמן להצביע על מהות העניין, ומהות העניין היא כפיה, שליטה ושררה. דרך זו לא תצלח.
יש להבין כי ההורים אינם מקבלים אישור על היותם הורים מתוך חברותם במועדון כזה או אחר. עצם קיום ילדיהם הוא שמעניק להם את הורותם. מכאן, קיום ילדיהם הוא שמניח בידיהם אחריות לנהוג על פי  צו מצפונים ותפישת עולמם באשר לטובתו ולרווחתו האישית של הילד. במעשה החינוך הביתי הריבוני, עולה אם כך חשיבות טבעית להרחבת הריבונית המשפחתית. מכך, ניתוק זיקה בין מוסדות חיצוניים שהפכו לבלתי רלוונטיים למשפחה ובין המשפחה – מתרחש מאליו.
יש כאלה, שמגיעים להכרה כי הגיע זמנם לקחת אחריות מלאה על ריבונותם כהורים. אז, לפחות במובן החינוך והלימוד של הילד, מפסיקה להתקיים הזיקה בינם ובין משרד החינוך.
אז, זיקה זו, אשר יכולה להתקיים רק מתוך הסכמת ההורים, נמוגה.
מכך, נמוגים הקשרים בין המסד – הבית והמשפחה  – לבין המוסד – יהיה זה אשר יהיה.
פן זה של החינוך הביתי הריבוני אם כך, עומד בפני עצמו ואינו נזקק לתמוכות הממסד או הטרדותיו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חינוך ביתי, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה (ניתן גם בעילום שם)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s